X
تبلیغات
زولا

ایرانی های هالیوود

1386/01/15 ساعت 07:38 ب.ظ
یکی از مجلات انگلیسی زبان امریکا ، حضور بازیگران و کارگردانان ایرانی را در هالیوود مورد بررسی قرار داده است.
در نگاه نویسنده این گزارش حضور ایرانیان در هالیوود پدیده جدیدی ارزیابی نشده است. آنچنان که در دهه های 60 و 70 رضا بدیعی» ، کارگردان ایرانی در هالیوود به شهرت رسید. او یکی از دوستان و شاگردان «رابرت آلتمن» ، کارگردان مشهور امریکایی بود.«بدیعی» طی مدت زمان کوتاهی به یکی از کارگردانان عصر طلایی سریال های تلویزیونی امریکا تبدیل شد.
امروزه نیز بازیگران ایرانی الاصلی چون «شهره آغداشلو» ، «بهار سومخ» و «کاترین بل» در هالیوود در 2عرصه سینما و تلویزیون از شهرت قابل توجهی برخوردارند. همچنین هالیوود طی این سال ها از فعالیت تکنیسین های بزرگ ایرانی برای خلق آثار برجسته تاریخ سینما بی بهره نبوده ، بعنوان مثال «داریوش خنجی» ، فیلمبردار 2 فیلم «اویتا» و «هفت» ، «حسن فتحی» ، گریمور فیلم «سیاره میمون ها» و «حبیب زرگرپور» ، مسوول جلوه های ویژه فیلم های مشهوری چون «گردباد» ، «جنگ ستارگان : اپیزود1 ، «جومانجی» و «طوفان شدید» بوده است.
در عرصه فیلمنامه نویسی نیز ایرانیان استعداد خود را به خوبی نشان داده اند، آنچنانکه «حسین امینی» در سال 1955فیلم «از روشنایی مردن» به کارگردانی «پیتر کوزمین اسکای» را فیلمنامه نویسی کرد. «امینی» همچنین با کارگردان مشهوری چون «مایکل وینترباتوم» و «توماس هاردی» ، همکاری داشته است.
از دیگر آثار مشهور این فیلمنامه نویس ایرانی مقیم انگلستان می توان به فیلم های «چهار پر» (2002) و «حمله بزرگ»(2003) اشاره کرد. امینی در سال 1977 برای فیلم «بال های قمری» ، نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه نویس سال شد. دیگر فیلمنامه نویس ایرانی هالیوود ، «فرهاد صفی نیا» است ، «صفی نیا» سال 1975 در تهران متولد شد و در سن 4 سالگی به همراه خانواده اش ایران را به مقصد پاریس و پس از آن لندن ترک کرد. او در کالج کمبریج تحصیلات خود را در زمینه اقتصاد به پایان رساند و طی همین سال ها در نمایش های مختلفی بازی کرد. او پس از فارغ التحصیلی به نیویورک مهاجرت کرد و همانجا نیز در زمینه فیلم در دانشگاه «نیو اسکول » تحصیل کرد. «صفی نیا» اخیرا با همکاری «مل گیبسون» ، آخرین فیلم این کارگردان جنجال برانگیز هالیوود ، با نام «آپوکالیپتو» را فیلمنامه نویسی کرده است.
این اولین کار سینمایی بلند اوست.
«سیروس نورسته» نیز دیگر ستاره ایرانی هالیوود است که او نیز در عرصه فیلمنامه نویسی صاحب شهرت است. او که در «کلرادو» متولد شده ، تحصیلات خود را در دانشکده سینما در نیو مکزیکو به پایان رسانده است ، وی در جوانی در عین آنکه در لس آنجلس بصورت حرفه ای تنیس بازی می کرد،در فیلمنامه نویسی نیز دستی داشت.
2 سال بعد او اولین کار تولیدی خود را برای شبکه تلویزیونی «سی بی اس» نوشت ، موفقیت او در این کار باعث شد تا او 5 سال بعد نیز در پروژه سریال های تلویزیونی فعالیت نماید. «نورسته » سال 2001فیلم «روز ریگان» با بازی «ریچارد دریفوس » را برای کمپانی پارامونت نویسندگی و کارگردانی کرد. وی که اخیرا سریال جنجال برانگیز «راهی به سوی 11 سپتامبر» را برای بی بی سی نوشته است ، هم اکنون نیز به پیشنهاد «الیور استون» در حال نوشتن فیلمنامه پروژه ای با موضوع «بن لادن» است. همسر «نورسته» نیز فیلمنامه نویس است.
«داستین الیس» ، دیگر هنرمند ایرانی امریکایی که از مادری ایرانی و پدری امریکایی متولد شده کار خود را به صورت حرفه ای با انیمیشن «فرشته های ریچارد» آغاز کرد و با انیمیشن «غول آهنین» به کمپانی انیمیشن سازی «برادران وارنر» راه یافت.
او چندی بعد در پروژه هایی چون «اوسموسیس جونز» و «اسکوبی دوو» نیز فعالیت کرد. موفقیت این دو انیمیشن باعث شد تا به صنعت انیمیشن سازی علاقه مند شده و با تکیه بر دانش و فرهنگ خود انیمیشن «بابک و دوستان اولین نوروز» را بسازد. این انیمیشن با استقبال ایرانیان سراسر دنیا روبرو شد و هنرمندانی چون «شهره آغداشلو» ، «کاترین بل» حمایت خود را از او اعلام کردند. دربین مشاهیر ایرانی هالیوود ، «بابک شکریان» متولد تهران نیز وجود دارد. او در اوج جوانی به همراه خانواده اش به امریکا مهاجرت کرد ، «بابک شکریان» که بیش از همه در عرصه کارگردانی شهرت دارد اولین فیلم مستقل خود را با نام «امریکای زیبا» در اواخر دهه 70 ساخت.
حضور هنرمندان ایرانی در صنعت انحصاری هالیوود شاید پیش از این امری محال بود ولی این امر امروزه به مساله غیرقابل انکار تبدیل شده است.
 
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo