اولین مورد بیماری آنفلوآنزای خوکی در کشور تایید شد!

1388/04/03 ساعت 01:12 ب.ظ

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران 
 


اولین مورد بیماری آنفلوآنزای نوع A/H1N1 مربوط به یک نوجوان 16 ساله ایرانی الاصل مقیم آمریکا که به همراه خانواده وارد تهران شده، تایید شد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، این فرد هفته گذشته در هنگام ورود به کشور با علائم عفونت تنفسی مورد آزمایش قرار گرفت و در این آزمایش ابتلا وی به بیماری آنفلوآنزای نوع (A(H1N1 قطعی شد. از زمان تشخیص بیماری، اقدامات درمانی برای بیمار و اقدامات پیشگیرانه برای اطرافیان وی آغاز گردید که در حال حاضر با درمان‌های صورت گرفته، حال عمومی بیمار رضایتبخش گزارش شده است.

گفتنی است سازمان جهانی بهداشت، هفته گذشته فاز 6 بیماری آنفلوآنزای نوع A/H1N1 یعنی مرحله نهایی همه گیری جهانی این بیماری را اعلام کرد که بر این اساس این بیماری ظرف 6 ماه آینده در تمام قاره‌های جهان رخ خواهد داد.

در حال حاضر این بیماری در 84 کشور جهان از جمله 7 کشور همسایه ایران گزارش شده است.

سازمان جهانی بهداشت شدت همه گیری جهانی بیماری آنفلوآنزای نوع A/H1N1 را «متوسط» ارزیابی کرده است.

وزارت بهداشت، با توجه به تشخیص قطعی یک مورد بیماری آنفلوآنزای نوع A/H1N1 در کشور به هم وطنان توصیه کرد که از مسافرت‌های غیر ضروری به کشورها، به ویژه کشورهای با شیوع بالای این بیماری نظیر آمریکا با 20 هزار مورد ابتلا،‌ مکزیک، کانادا، کشورهای آسیای جنوب شرقی نظیر فیلیپین، تایلند و برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلستان و آلمان خودداری کنند.

این وزارتخانه همچنین بر رعایت نکات بهداشت فردی، به ویژه خودداری از تماس نزدیک با مبتلایان، استفاده از دستمال در هنگام عطسه و شستشوی دستها تاکید کرده است.

گفتنی است، داروی درمان این بیماری «اسلتامی ویر) (Oscltamivir) است که کشورمان موفق به فرمولاسیون این دارو شده و در حال حاضر این دارو در داخل کشور تولید می‌شود.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo