X
تبلیغات
زولا

1386/10/25 ساعت 05:58 ب.ظ

چرا مایکروسافت از گوگل می‌ترسد؟

14 01 2008
بزرگترین خطری که مایکروسافت را تهدید می‌کند گوگل است. موضوع فقط رقابت بر سر موتور جستجو و یا تبلیغات اینترنتی نیست.گوگل ماهیت و فلسفه وجودی مایکروسافت را نشانه گرفته است.

شبکه همان کامپیوتر است

روزگاری بنیان‌گذار شرکت سان گفت: «شبکه همان کامپیوتر است». بنیان‌گذاران شرکت مایکروسافت اما، چنان از بازار عظیم و بادآورده کامپیوترهای شخصی به هیجان آمده بودند که فرصت یا تمایل اندیشیدن به «شبکه» و «کاربران به هم متصل» و «کامپیوتر فراتر از میزکار» را نداشتند. از نظر آن‌ها کامپیوتر، یک واحد محاسباتی «تنها و منزوی» بود، برای تک‌تک نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای آن باید هزینه می‌شد و فقط هم با محصولات مایکروسافت همخوانی می‌داشت.

yeastsex

سان گفت شبکه همان کامپیوتر است. گوگل نیز چنین می‌اندیشد.

اولین حامی گوگل بنیان‌گذار سان: باز هم «شبکه همان کامپیوتر است»

آقای اندی بکتول‌شایم یکی از بنیان‌گذاران سان، در چند ملاقات کوتاه که با لاری و سرگئی داشت تشخیص داد آن‌ها به شعار «شبکه همان کامپیوتر است» اعتقاد دارند و ایده‌هایشان متعلق به «آینده» است. بی‌دلیل نبود آقای بکتول‌شایم در نقش اولین حامی گوگل‌ در زمانی که این شرکت حتی هنوز ثبت نشده بود، ظاهر شد. از نظر بنیان‌گذاران گوگل «شبکه همان کامپیوتر است» و البته باید خصوصیات «هوشمندی» و «دسترسی آزاد به همه اطلاعات» را نیز به این شبکه (بخوانید کامپیوتر) اضافه کرد. رویکردی که یکصد و هشتاد درجه با رویکرد مایکروسافت در تضاد بود.

ارزان بهتر از گران

گوگلی‌ها از همان آغاز سرورهای خود را طوری طراحی کردند که می‌توانست هر سخت‌افزاری که توانایی محاسبه داشته باشد را در بر گیرد. به کمک این فن‌آوری ارزان آن‌ها توانستند سرورهایی بسازند که از لحاظ سرعت و قیمت (بهای تمام شده برای هر عمل محاسبانی) بزرگترین و سریع‌ترین سوپرکامپیوترهای جهان را فرسنگ‌ها پشت‌سر گذاشت. گوگل نمی‌خواست برای خرید سرورهای گران و نرم‌افزارهای گران‌تر هزینه کند، بنابراین سخت‌افزار و نرم‌افزار خودش را بر اساس «سرورهای ارزان» و نرم‌‌افزارهای رایگان موجود بنیاد گذاشت و ثابت کرد «ارزان بهتر از گران است».

محاسبه غیرمتمرکز

گوگل از همان آغاز، هدف و شیوه کسب‌وکارش را حرکت به سوی «محاسبه غیرمترکز» یا Cloud Computing (نوعی از Distributed Computing) قرار داد،‌ حال آن‌که «مایکروسافت» اصولا ساختار کسب‌‌وکارش را برپایه «کامپیوترهای شخصی» و «سرورهای متمرکز» شکل داده بود. برخلاف سرورهای متمرکز سنتی، کاربران آینده تصوری از نوع، محل و خصوصیات سرور مورد استفاده شان ندارند. آن‌ها از ظرفیت و توان محاسباتی سرورهایی که مانند یک «ابر» مبهم و غیرمتمرکز هستند استفاده می‌کنند بدون این‌که به یک سیستم‌عامل یا محیط خاص وابسته باشند.

cloud computing

وب آینده: سرورهای پراکنده و غیرمتمرکز - «اینترنت همان سرور است»

هدف: ریشه‌های مایکروسافت61_google_microsoft

گوگل با ارائه نرم‌افزار و خدمات تحت وب و بانک‌اطلاعاتی عظیم خود که شامل وب‌گاه‌، تصویر، کتاب‌، نقشه‌، فیلم و … که همگی نیز تحت وب قابل دسترس هستند، به تدریج ولی با روندی «مداوم و محسوس» در حال کم کردن وابستگی کاربران به محصولات مایکروسافت است. این درحالی‌است که مایکروسافت روی «افزایش وابستگی کاربران به محصولات خود» سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی استراتژیک کرده است و می‌کند. این وابستگی روز به روز در حال کمرنگ‌تر شدن است و گوگل مهمترین نقش را در این کمرنگ شدن بازی می‌کند: «زنگ خطر جدی برای امپراطوری مایکروسافت!»

مایکروسافت که در سال‌های اخیر نشان داده «غولی محافظه‌کار و کم خلاقیت» است این بار با خطری مواجه شده است که درست «ریشه‌های» آن‌را نشانه گرفته است: گوگل!

مایکروسافت خطر را احساس کرده‌ است، اما آیا زمان و اراده کافی برای جبران دارد؟

توجه: مطالب این نوشته عقاید شخصی نویسنده می‌باشد و به غیر از موارد ذکر شده، ترجمه یا گردآوری نیست.


عملیات

اطلاعات

4 جواب تا “چرا مایکروسافت از گوگل می‌ترسد؟”

14 01 2008
عباس (19:45:03) :

مطالب وبلاگت خیلی جالبه….مرسی

15 01 2008
رضا (07:24:59) :

همانطوری که بارها قبلا گفته ام اساسا اگر بزرگترین و موفق ترین محصول امپراطوری مایکروسافت را ویندوز بدانیم و مهم ترین بازاری که مایکروسافت در دست دارد را بازار سیستم عامل باید بگویم مایکروسافت در حال از دست دادن این بازار و یا مهم ترین اسلحه اش است، با ظهور روز افزون پلتفرمهایی مثل فیس بوک و اپلیکیشن های وب بیس مستقل یا تحت این نوع پلتفرمها مفهوم جدیدی در حال شکل گیری هست با عنوان web os یا سیستم عامل بر مبنای وب، در آینده یی نه چندان دور شاید 10 یا 5 سال دیگر مهم نیست ویندوز داشته باشید یا لینوکس یا… حجم بالایی از اپلیکیشن ها که نیاز به نصب ندارند و مستقل از سیستم عامل کامپیوتر شما هستند تنها از طریق وب در اختیارتان خواهد بود و این سبب می شود بیش از پیش موقعیت مایکروسافت در بازار سیستم عامل تهدید شود.

از طرفی نمی توان این را نادیده گرفت که گوگل خیلی بهتر از مایکروسافت این وضعیت را درک کرده است و شاید به همین خاطر اعتقاد دارد نیازی به ارائه ی یک سیستم عامل مستقل از جانب این کمپانی نیست، تفکر مایکروسافت نسبت به دنیای سیستم عامل متعلق به 20 سال پیش است و در آخرین گامش در این بازار به وضوح شکست خورده و بسیاری معتقدند ویستا و XP تفاوت چندانی جز در ظاهر رابط کاربری ندارند.

توصیه می کنم به این مطلب نیز نگاهی بیاندازی / مایکروسافت ظرف ده سال آینده شاید انحصارات فعلی اش را از دست بدهد:
http://www.updateblog.net/archive/2007/04/post_157.php

 
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo