زمستان امسال از نظر گرما همه رکوردها را شکست

1386/01/15 ساعت 07:48 ب.ظ

یک آژانس دولتی آمریکا گزارش داده است که در 125 سال گذشته که ثبت آمارهای درجه حرارت آغاز شده، زمستان امسال در نیمکره شمالی گرمترین زمستان بوده است.
بنابه این گزارش، مجموع دمای خشکی و سطح اقیانوس ها از دسامبر تا فوریه هفتاد و دو صدم درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین بوده است.

اداره ملی تغییرات اقیانوسی و جوی آمریکا گفت که پدیدهتغییر آب و هوایی "ال نینیو" نیز از عوامل گرمای بی سابقه امسال بوده است.

کارشناسان آب و هوا پیش بینی می کنند که سال 2007 ممکن است رکورد داغ ترین سال را از زمان ثبت آمارهای درجه حرارت به جا بگذارد.

سازمان تغییرات اقیانوسی و جوی آمریکا گفت که افزایش دمای هوا همچنان به میزان یک پنجم درجه در هر دهه افزایش می یابد.

ده سال از گرمترین سال ها در طول 125 سال اخیر در فاصله سالهای 1995 تا 2007 به ثبت رسیده است.

گازهای گلخانه ای

جی لاریمور از مرکز داده های جوی سازمان تغییرات اقیانوسی و جوی آمریکا گفت: "روند بلندمدت و پایدار در جهت بالا رفتن دما و همچنین یک ال نینیوی ملایم از عوامل این وضع (گرمای بی سابقه زمستان امسال) بوده است."

وی افزود: "ما نمی گوییم که این زمستان گواه نفوذ گازهای گلخانه ای است."

با این حال آقای لاریمور گفت که تحقیقات مربوط به دمای هوای زمستان امسال بخشی از مطالعه یک هیات بین المللی محققان تغییرات جوی موسوم به IPCC بود. آن هیات ماه گذشته با انتشار گزارشی گفت که گرمایش زمین "به احتمال زیاد" ریشه در فعالیت های انسانی دارد.

وی گفت: "ما می دانیم که به عنوان بخشی از آن گزارش، نتیجه گیری شده بود که روند گرمایش تا حدودی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای است."

هیات IPCC نتیجه گیری کرده بود که حداقل 90 درصد اطمینان دارد که انتشار گازهای گلخانه ای در اثر فعالیت های بشری و نه نوسانات طبیعی، باعث گرمتر شدن سطح زمین شده است.

آن گروه پیش بینی کرده که متوسط دما تا پایان قرن میلادی جاری احتمالا از 8/1 تا 4 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت.

با این حال امکان افزایشی به کوچکی 1/1 درجه سانتیگراد یا به بزرگی 4/6 درجه سانتیگراد نیز وجود دارد.

 
منبع : بی بی سی
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo